AC&CA’da Rehberlik

10390160_10202067641080519_1755443254666896218_n

 

Çocuklarımızın sağlıklı birer yetişkin olarak yaşamlarını sürdürmelerinde ilk temel ihtiyaçlarının karşılandığı aile ortamının ve ebeveyn tutumlarının önemi büyüktür.

 

Çocuklarımız, her gün kendilerine verilen ve uyum sağlamaları beklenen ‘iyi çocuk olma’, başarılı öğrenci olma’, ‘davranışlarıyla kardeşine örnek olma’ vb. beklentiler ile yaş dönemi özellikleri ve kendi iç dünyalarında varolan özellikler arasında bir denge sağlamaya çalışırken; bizler günlük yaşamın yoğun temposu içerisinde zaman zaman kendimizi onlara doğru ifade edememenin, vermek istediğimiz mesajları iletememenin sıkıntısını yaşarız. 

 

Çocuklarımızın “beklentilerimizi karşılamaması”, sözgelimi akademik başarısının yeterli olmaması, arkadaş ilişkilerinde veya okul ortamında sorunlar yaşaması durumunda da, gelecekleriyle ilgili yoğun endişe ve kaygı duyar, bazen öfkelenir ve çaresiz hisseder, çoğunlukla da nerede yanlış yaptığımızı sorgularız.

 

Çocuklarımızın dünyasında, aile ortamı ve ebeveyn tutumları kadar, erken gelişim yıllarından itibaren yaşamlarına giren ve zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri okul ortamı ve sürekli etkileşimde bulundukları öğretmenlerinin yaklaşımları da büyük önem taşımaktadır.

 

Çocuğumuzun, yaşamda yönünü bulmasına rehberlik ederken; onun içinde bulunduğu gelişim dönemi özellikleri ve dahil olduğu akademik/sosyal ortamlar ve kişilerarası ilişkilerinin dikkate alınması gerekmektedir.

 

Bu gerekçeden yola çıkılarak AC&CA Dil Akademi öğrencileri Aile-Okul–Rehberlik üçgeninde ele alarak bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve akademik gelişimlerinde bütünsel bir destek sağlamayı hedeflemektedir.

 

Çocuğumuz için atılacak ile önemli adım; hiç şüphesiz onunla sağlıklı iletişim kurabilmektir. Sağlıklı iletişim; samimi ve karşılıklı öğrenmeye istekli olduğumuz bir ‘bağ kurma’ süreci ile başlar… AC&CA Dil Akademi’de öğrencimiz ve sizinle, bu süreçte birlikte yol almak için varız.

 

Asena Akan
Uzman Psikolojik Danışman